Kondensator przeżył… czyli jak zakończył się LXXVII SPENT 20 października 2011

W ramach 77. SPENTu odwiedził nas absolwent naszego wydziału, mgr inż. Dariusz Sapija. Towarzyszył mu mgr inż. Andrzej Wojciechowski. Podczas referatu pt. „Rejestracja i analiza zjawisk gwałtownych przy zastosowaniu kamer szybkoklatkowych” obydwaj panowie prezentowali zakres badań i działalność Wojskowego Instytutu Techniki Inżnieryjnej. Można było zobaczyć na własne oczy stan współczesnej techniki kamer szybkoklatkowych oraz poznać ich rzeczywiste możliwości. Widzieliśmy materiały niedostępne szerszej publice pokazujące, do czego wykorzystuje się „szybkie” kamery w warunkach poligonowych oraz jak taką kamerą należy się posługiwać. Dość powiedzieć, że studenci będący praktykantami WITI nie są do tego rodzaju eksperymentów poligonowych dopuszczani.

Pokaz możliwości kamer w warunkach sali seminaryjnej okazał się sukcesem – co więcej, udało nam się uchwycić nagłą śmierć kondensatora. Pełnej satysfakcji płynącej z beztroskiej, wybuchowej destrukcji osiągnąć się nie udało, ale prezentujący przewidzieli że przykują naszą uwagę kompotem z elektrolitu i nakręcili wybuch kondensatora zanim przyjechali do Wrocławia. Pokaz się udał, a pojawiający się tu i tam wojskowy 😉 hełm pozwolił SPENTowiczom poczuć się jak na poligonie. Zapraszamy do obejrzenia SPENTowej galerii.

Serdecznie dziękujemy panom Darkowi Sapiji oraz Andrzejowi Wojciechowskiemu za poświęcony czas i nadzwyczaj interesujący pokaz 🙂

Ogłoszenie zapowiadające 77. SPENT ukazało się w 103. wydaniu eStudenta (Elektronicznego Biuletynu Informacyjnego dla Studentów)