SPENT na XVI Dolnośląskim Festiwalu Nauki

Dnia 21 września 2013 roku stowarzyszenie studenckie SPENT wzięło udział w Dolnośląskim Festiwalu Nauki, który się odbył we Wrocławiu w budynku M-6 Politechniki Wrocławskiej przy ul. Długiej 61 w sali 21 (link do galerii).

dfnxviIMG_3451

Wystawiono sześć atrakcji promujących dziedziny fizyki i techniki nauczane na wydziale Elektroniki Mikrosystemów i Fotoniki. Piotr Kunicki wraz z Sebastianem Bołozem zaprezentowali propagację światła w strumieniu wody na stanowisku pod tytułem „Światłowód Wodny”. Ukazywało ono zjawisko całkowitego wewnętrznego odbicia światła wiązki laserowej w wodzie przelewającej się pomiędzy dwoma zbiornikami.

dfnxviIMG_3439

Na kolejnym stanowisku Wojciech Majstrzyk zaprezentował możliwości bezprzewodowego przesyłania energii elektrycznej za pomocą pola elektromagnetycznego. Zastosował w tym celu układ cewek nadawczych i odbiorczych zasilające diodę elektroluminescencyjną.

dfnxviIMG_3434

Za pomocą mikroskopu optycznego i układu stroboskopowego Michał Babij i Piotr Kunicki zademonstrowali efekt stoboskopowy umożliwiający obserwację obiektów drgających z dużą częstotliwością. Na swoim stanowisku zaprezentowali ruch ramion piezoelektrycznego kamertonu kwarcowego, używanego powszechnie jako wzorzec częstotliwości w zegarach elektronicznych.

dfnxviIMG_3446

Maciej Rudek wraz z Danielem Kopcem zaprezentowali na żywo pomiar badawczym Mikroskopem Sił Atomowych mierząc przykładowe struktury w tym: nanodruty, mikroprcesory, maski fotolitograficzne oraz matryce lcd ccd.

dfnxviIMG_3430

Na stanowisku przedstawianym przez Macieja Słocińskiego ukazano rozszczepienie światła białego przy pomocy siatki dyfracyjnej, a także wycinanie poszczególnych barw w widmie posługując się filtrami pasmowymi z zakresu światła widzialnego.

dfnxviIMG_3426

Członkowie Stowarzyszenia biorący czynny udział w Dolnośląskim Festiwalu Nauki pozytywnie oceniają organizatorów udostępniających odpowiednio wyposażoną salę, dobry dojazd oraz pożywny poczęstunek dla uczestników.

Atrakcje zaprezentowane przez SPENT odwiedzili uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów, a także liczni goście i rodziny z dziećmi. Oceniamy liczbę osób odwiedzających nasze stanowiska na blisko sto pięćdziesiąt osób.

Organizatorzy:

Katarzyna Giera